almanya dil okulu almanya dil kursları almanya üniversite eğitimi almanya yaz okulu almanya eğitim vizesi almanya genel bilgiler iletisim

Almanya'da ÜniversiteAlmanya üniversitelerind
e yıllık öğrenim yerine sömestr sistemi mevcuttur. Şartlar mevcutsa öğrenime güz sömestrinin yanı sıra bahar sömestrsinde de başlanabilir. Her üniversite için ayrı ayrı belirlenmekle birlikte ülke genelinde yasal olarak;

almanya üniversiteKış Sömestri için 15 Temmuz'a
Yaz Sömestri için 15 Ocak'a

kadar üniversitelerce hazırlanmış Kayıt Başvuru Formları / Zulassungsformulare üniversitelerin ilgili öğrenci işleri birimlerine ulaşmış olmalıdır.

Yani Almanya'da yabancı öğrenciler için kayıtla ilgili kararı prensip olarak Türkiye'deki YÖK'e benzer bir kurum olan ZVS / Zentralevergabestelle değil, üniversiteler kendileri vermektedir. Ancak bazı Üniversite ve Meslek Yüksek Okullarına başvuru UniAsisst denilen bir kuruluş üzerinden yapılamaktadır. Bunun iyi araştırılmasında fayda vardır. Aksi takdirde büyük zaman kaybına sebep olabilir.

Dolayısıyla birden fazla üniversiteye başvuru yaparak herhangi bir üniversiteden Kabul Belgesi / Zulassungsbescheid alma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz. Buna hukuki bir engel bulunmayıp yalnız posta ve çeviri tasdik masraflarının ek külfet olarak fazladan ödenmesi gerekir. Daha sonra birden fazla kabul gelmesi durumunda içlerinden biri seçilebilir. Tercihleri yaparken dikkat edilmesi gereken konulaıdan biriside her üniversitenin değişik belgeler isteyeceğini hesaba katarak başvuru tarihlerini iyi takip etmektir.

Almanya'da Üniversite Sistemi ve Eğitim Yapısı


Almanya siyasi yapısı gereği eyaletlerden oluşan bir ülkedir ve her eyalet kendi eğitim bakanlığına bağlı olarak eğitim sistemini belirler. Buna karşılık eğitim sisteminde eyaletler arasında temelde çok büyük farklılıklar olmayıp bütün eyaletlerde benzer bir eğitim yapısı bulunmaktadır.

Almanya'da yüksek eğitim alanında sistem, Üniversiteler/ Universitaet ve Meslek Yüksek Okulları / Fachhochschule şeklindeki bir temel ayrıma dayanır. Yüksek eğitimin omurgasını ve yabancı öğrencilere yönelik en geniş alternatifleri teknik üniversite ve klasik üniversite olmak üzere iki formda bulunan üniversiteler sunar. Meslek Yüksek Okulları ise toplum ve ekonomideki yetişmiş nitelikli personel ihtiyacına cevap vermeye yönelik kısa süreli (3 yıl) ve veya 4 yıl mesleki odaklı eğitim kurumlarıdır. Genellikle bir üniversiteye bağlı olarak eğitim verirler.

Üniversite eğitimi Temel Eğitim / Grundstudium ve Ana Eğitim / Hauptstudium şeklinde ayrılır. Bir bölümle ilgili temel bilgilerin verildiği Temel Eğitim 4 sömestr sürer,
genellikle bir ara sınav / Zwischenprüfung ile sona erer. Ardından başlayan Ana Eğitim süresince ilgili bölümde uzmanlaşma ve derinleşmeye yönelik bilgiler öğrenilir.

almanya Heielberg  üniversitesi

Heielberg 
Üniveristesi
almanya frankfurt üniveristesi

Frankfurt Üniveristesi
almanya Freiburg Üniversitesi

Freiburg Üniveristesi
almanya bonn ren friedrich wilhelm universitesi

Bonn Üniveristesi
almanya köln üniversitesi

Köln Üniversitesi
almanya münih üniveristesi

Münih Üniveristesi
almanya hamburg üniversitesi

Hamburg Üniversitesi
almanya berlin humboldt üniversitesi

Berlin Humboldt Üniversitesi

almanya mannheim universitesi

Mannheim 
Üniveristesi
almanya berlin freie üniversitesi

Berlin Freie Üniversitesi


ALMANYADA ÜNİVERSİLER HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN 
BİZE ULAŞIN.....